Sport pomáhá při Parkinsonově nemoci

22.12.2003 00:00
Zdravý pohyb

Parkinsonova choroba patří k nejobávanějším nemocem, neboť postupně dokáže jinak zdravého jedince proměnit v lidskou trosku. O tom vědí své například boxerský šampión Muhammad Ali či jeho krajan, hollywoodská hvězda Michael J. Fox. Obdobně postiženým teď však svitla naděje. Nikoli v objevu nového účinného preparátu, ale díky propracovanému tělesnému cvičení.

Zvláštní způsob léčby, jež se zaměřuje nejen na celkovou kondici, posílení svalového tonusu rukou, nohou i celého těla, ale také na zlepšení koordinace pohybů, prostorovou orientaci a udržení rovnováhy, rozpracoval vedoucí fyzioterapeut Martin Faller se svými kolegy z Parkinsonovy kliniky v německém Wolfachu. Vedle posilování a běhu, jichž se využívá i v dalších zdravotnických zařízeních, propagují fyzioterapeuti aktivitu na lezecké stěně a takzvaný Nordic Walking.

Nová metoda přináší dobré výsledky především v raném stadiu choroby, v níž si mozek ještě uchovává vysokou plasticitu, a u mladších pacientů. Jejím prostřednictvím se aktivují dosud zdravé, takříkajíc klidové mozkové buňky, jež jsou schopny převzít funkce odumírajících a obnovit narušenou tvorbu dopaminu, látky, jejíž nedostatek vede k poruše metabolismu. Ta se ve svých důsledcích projevuje mimo jiné svalovou ztuhlostí, snížením pohyblivosti, změnou řeči i chůze, ale hlavně nezvládnutelným třesem.

Při využívání pečlivě vytipovaných sportovních disciplín k léčebným účelům se podle dosavadních zkušeností Martina Fallera zlepšuje nejen fyzický, ale také psychický stav jeho klientů. Jsou optimističtější, posilují vlastní vůli, učí se vytrvalosti.

Zdroj: Plus

Související články

Metabolická terapie při onemocnění nervové soustavy

17.2.2006 00:00

Přehled komentářů

zobrazit všechny komentáře 

Za článek velyce děkuji, trpým touto nemocí už několik let /nejen...
lojza  |  4.1.2004 17:33

mila Marie, drzim vam i mamince palce, abyste to psychicky i fyzicky dobre...
petka  |  6.1.2004 21:59

No lojzo, minule jsem Tě u článku Pomluva obhajoval, ale ted musím...
DAVID  |  10.1.2004 17:37

Dobry den .Je mi 50 let muj manzel se leči už 5 let s par.nemoci byl už...
hedvika  |  30.8.2009 15:44

Dobry den .Je mi 50 let muj manzel se leči už 5 let s par.nemoci byl už...
hedvika  |  30.8.2009 15:44

zobrazit všechny komentáře

Přidat komentář

 
* *