Sezení škodí zdraví

31.3.2014 00:01
Zdravý pohyb

V americkém listu The Washington Post čtyři experti uvádějí celou tabulku, v níž jsou zaznamenány neblahé vlivy sezení na tělo (sitting disease), od těch nejběžnějších a nejzjevnějších, jako jsou bolesti v zádech, až po ty nejvíce znepokojivé, jako je rakovina tlustého střeva.

 Dozvídáme se, že sezení po dobu osmi hodin denně, což je podle deníku průměr u dospělého Američana, vyvolává choroby “od hlavy až po paty“. Jde mimo jiné o choroby srdce a slinivky břišní, degenerativní choroby svalstva, problémy s krevním oběhem a dokonce zpomalení mozkové činnosti. Neboť při sezení se vše zpomaluje!


    American Cancer Society bila v roce 2010 na poplach. Zveřejnila studii, v níž se uvádělo, že osoba sedící více než šest hodin denně má o 20 procent vyšší riziko úmrtí než osoba sedící pouze tři hodiny denně.


    Nepropadejme však panice. The Washington Post vysvětluje, jak tyto negativní účinky sezení zmírnit. Dbejte především o správné držení těla a během sezení si udělejte několik kratičkých přestávek, kdy si protáhnete a uvolníte zejména šíjové svalstvo.


    Pokud máte možnost, je samozřejmě vhodné sedět co nejméně. Podle studie publikované v roce 2012 v British Medical Journal lidé, kteří omezí dobu strávenou vsedě na tři hodiny denně, získají v průměru rok a půl života navíc.


    Zvedněte se ze židle, když zdravíte kolegu, jděte si pro kávu a na toaletu. Jen tento drobný pohyb v kanceláři může podle jedné studie omezit negativní účinky sezení na vaše zdraví. Podle italského listu La Repubblica má celodenní sezení v kanceláři zhoubné a nenapravitelné dopady na organismus.


    Podle studie American Cancer Society mají zaměstnanci sedící denně více než šest hodin o 20 procent vyšší úmrtnost než ti jejich kolegové, kteří na židli stráví méně než tři hodiny.


    Francouzský týdeník L'Express informuje o australské studii, podle níž více než deset let trvající sedavé zaměstnání zdvojnásobuje rizika vzniku rakoviny, zejména tlustého střeva a konečníku. Kromě rakoviny jsou osoby se sedavým zaměstnáním ohroženy také cukrovkou a obezitou. Americký expert z Centra biomedicínského inženýrství v Penningtonu Marc Hamiltom varuje: “Také svaly potom reagují jako svaly mrtvého koně. To může zavléci náš metabolismus do propasti.“

Zdroj: ČTK

Přehled komentářů

zobrazit všechny komentáře 

No pokud sedi cely den tak to chapu... jinak pochybuji... Hlavni duvod je...
Nacchi  |  31.3.2014 00:41

a proto ze všeho nejraději ležím ...
svatá pravda škodí  |  31.3.2014 06:27

Nejškodlivější je sezení v base.
!  |  4.4.2014 08:53

zobrazit všechny komentáře

Přidat komentář

 
* *