Proti osteoporóze pomalým cvičením

24.11.2005 00:00
Zdravý pohyb

Proti osteoporóze se dá bojovat i pomalejším cvičením. Posilování svalů totiž pomáhá zpevňovat kosti, které jsou pak proti řídnutí kostí odolnější.

Osteoporózou trpí v Česku téměř půl milionu žen a 200.000 mužů. Řídnutí kostí provázejí zlomeniny. Obvykle se objevují u obratlů, předloktí či krčku kosti stehenní. Na komplikace s nimi spojené mnozí pacienti dokonce umírají.

Řídnutí kostí se dá předcházet dostatkem vápníku, minerálů a vitaminu D ve stravě. Účinné je ale i pomalejší cvičení, chůze do schodů či tanec. Na kosti se pomocí šlach upínají svaly. Při pohybu se natahují a signál z nich se přenáší do kostí, které se po tomto dráždění zpevňují. Pravidelné cvičení pak pomáhá jejich sílu udržet. "Jednoznačně platí, že přiměřená zátěž je výhodná. Kdybyste měli dostatek vápníku a seděli u televize, nepomohlo by to," řekl vědecký sekretář lékařské společnosti pro metabolické onemocnění skeletu Milan Bayer.

Odborníci připomínají, že pro lidi s osteoporózou jsou vhodné cviky relaxační, které se provádějí pomalu. Například jóga či staré čínské umění tai-či jsou účinnější než namáhavější sporty. Podle Mezinárodní nadace proti osteoporóze se po půlročním praktikování tai-či snižuje riziko řídnutí kostí zejména u starších lidí až o 70 procent.

Sérii několika pomalých cviků připravuje u příležitosti světového dne České národní fórum proti osteoporóze. Sestavila je známá cvičitelka Olga Šípková. Při protahování použila měkký míč. Fórum se s tímto cvičením chystá v nejbližší době seznámit veřejnost.


Osteoporóza se mezi nemoci zařadila až v roce 1994. Do té doby byla považována za příznak stárnutí. Nyní ji Světová zdravotnická organizace (WHO) řadí mezi civilizačními chorobami na druhé místo hned za onemocnění srdce a cév. Onemocnění se projevuje nejčastěji u žen po přechodu kvůli poklesu hladiny hormonu estrogen v krvi. U mužů kosti řídnou po vyšším užívání kortikosteroidů. Negativní dopad má i kouření, alkoholismus, nadměrné pití kávy, nízká váha a špatná životospráva.

Kateřina Krausová - ČTK

Přehled komentářů

zobrazit všechny komentáře 

Na konci článku, kde se uvádí, co je příčinou osteoporozy je uvedeno...
iva  |  26.11.2005 18:23

Myslí se tím velmi nízká váha - většina anorektiček je velmi...
Monika  |  27.11.2005 21:35

Většina anorektiček je ohrožena osteroporózou, protože mají naprosto...
Holly  |  30.11.2005 12:20

Rozhozený hormonální systém mají proto , že drží dietu, skoro nic...
Jitka  |  1.12.2005 16:20

zobrazit všechny komentáře

Přidat komentář

 
* *