Proč cvičit strečing ?

29.6.2000 00:00
Zdravý pohyb

Strečing (stretching) je anglické slovo. Znamená natahování, roztahování, ale v současnosti jím celý svět označuje především speciální cvičení na protažení zkrácených svalů, zvětšení pohyblivosti a ohybnosti těla. Strečing je stejně důležitý pro rekreační sportovce, vrcholové sportovce i lidi s malou pohybovou aktivitou z následujících důvodů:

1. Strečing představuje účinnou preventivní ochranu proti poranění oporového a pohybového aparátu při běhu, jiných aerobních aktivitách a rekreačním sportování obecně. Strečingem před a po vykonávané činnosti se dá předejít množství bolestí a těžkostí namáhaných svalových skupin.

2. Představuje účinný prostředek, jak snížit počet zranění ve vrcholovém a výkonnostním sportu. Zkrácené svalové skupiny vyvolávají totiž při zátěži nerovnoměrný tlak na pohyblivá spojení - meziobratlové ploténky, menisky v kolenách apod.

3. Má účinek i na samotnou kvalitu sportovního výkonu - ovlivňuje základní pohybové kvality - ohebnost, pohyblivost, rozsah pohybů a jejich rychlost.

4. Představuje účinnou přípravu na bezprostředně následující výkon. Je výbornou formou rozcvičení. Natahované svaly se zároveň trochu namáhají, pracují , prokrvují a zahřívají.

5. Strečing představuje pro všechny lidi vítanou a mimořádně účinnou zbraň proti zkracování svalů, proti všem bolestem všedního dne i předčasné stařecké motorice.

6. Strečingová cvičení mají potenciál kladně ovlivnit psychický stav cvičence. Každé psychické napětí je totiž provázeno zvýšeným tonem kosterního svalstva.

Strečing, tím že snižuje tonus a uvolňuje i ty posturální svaly, které byly předtím v chronickém napětí, zároveň způsobuje psychické uvolnění. Je proto užitečné zacvičit si pokud prožíváme nějaký stres.

7. Strečing též rozvíjí uvědomování vlastního těla.

8. Cvičení strečingu je příjemné a člověk se po něm cítí dobře.

Autor: mk

Přehled komentářů

zobrazit všechny komentáře 

dfh
zuzzuz  |  20.4.2006 04:07

chcel by som sa spýtat, že už pomaly ma boli tenisovy laket a nepomahaju...
miro  |  5.2.2008 11:57

http://strecink.blogspot.com/2008/02/velk-sval-hov.html
Strečink jinak  |  26.2.2008 14:13

Strečing ti podµa mňa nemá dôvod ublížiť ja keď ma chytilo...
JaroKBWX  |  28.8.2008 12:33

Tenis je nezdravý!
 |  30.3.2009 19:33

zobrazit všechny komentáře

Přidat komentář

 
* *