Přiměřený pohyb kloubům svědčí

20.10.2010 00:00
Zdravý pohyb

Abychom své klouby udržely v dobrém stavu, neobejdeme se bez pravidelného pohybu. Nic se ale nesmí přehánět, protože přílišná zátěž škodí. Na otázky, co se může stát a jak problém řešit, odpovídá as. MUDr. Eduard Šťastný z Ortopedické kliniky dětí a dospělých 2. lékařské fakulty Univerzity Karlovy a Fakultní nemocnice Motol.

Jaké činnosti a sporty kloubům škodí a kdy se už jedná o nadměrnou zátěž?

Kloubům jednoznačně škodí každá nadměrná činnost, která se opakuje po řadu měsíců a let. U vrcholových sportovců trpí nosné klouby nejvíce. Jako příklad mohu uvést vzpírání, squash, skoky do výšky, při nichž je velmi zatěžovaná odrazová noha, při basketbalu a volejbalu působí na chrupavku nadměrná síla při doskoku a extrémní zátěž představuje také fotbal. Klouby bývají nadměrně opotřebovávány i u mnohých povolání, u dělnických profesí, při práci v kleče a podobně.

Co se s nimi při nadměrné zátěži vlastně děje?

Může dojít k poškození kloubu následkem úrazu nebo postupnou degenerací chrupavky. Při úrazu bývá většinou poškozený meniskus. Pokud praskne, pak způsobuje bolest a současně jeho odtržená část mechanicky poškozuje kloubní chrupavku s následným vznikem defektu a rozvojem artrózy. Je proto nutné tuto poškozenou část artroskopicky odstranit, zarovnat a je-li to možné, vytvořit náběhy menisku tak, aby se tvarově podobal nepoškozenému.

Častěji ale dochází k pozvolnému ubývání chrupavky, obnažení kosti pod chrupavkou, k tvorbě cyst a kostních výrůstků na okrajích kloubních ploch. Zde mluvíme o osteoartróze, zkráceně artróze. Artróza je primárně nezánětlivé kloubní onemocnění. Jde do jisté míry o přirozený proces, který se při jednostranné nadměrné zátěži může urychlit. Chrupavka se ztrátou hydratace ztrácí své původní vlastnosti - elasticitu a pevnost - jejím ubýváním dochází finálně i ke změně tvaru kloubu. V případě kolen mají končetiny tvar písmene O nebo L. Onemocnění kloubní chrupavky vede k poškození kloubních vazů, pouzdra a k oslabení či zkrácení stabilizátorů - svalů. Jelikož je artróza bolestivé onemocnění, pacienti se často vyhýbají pohybu, svaly se o to více oslabují a ztrácejí svou funkci.

 

Jaká následuje léčba?

Záleží na problémech pacienta. Pokud má bolesti a dostaví se svalová únava, doporučíme nejprve režimové opatření - nepřetěžovat klouby a sport na určitou dobu omezit, v případech závažného poškození kloubní chrupavky s ním i zcela přestat. Velký význam má i korekce hmotnosti u postižených s nadváhou. Nemocnému je doporučeno také užívání prostředků, které artrotický proces maximálně zpomalí. Nejvýznamnějšími jsou SYSADOA (symptomaticky pomalu působící léky), která se užívají po dobu 2-3 měsíců. Jejich účinek nastupuje pomalu, avšak přetrvává 2-3 měsíce po ukončení podávání. Jedná se převážně o volně prodejné doplňky stravy působící na metabolismus chrupavčité tkáně. Vedle zpomalení degenerativního procesu působí i proti bolesti a do jisté míry mohou zlepšovat i hybnost kloubu. Hlavními látkami obsaženými v těchto přípravcích jsou glukosamin sulfát a chondroitin sulfát.

 

Jaké sporty je možno po úrazu nebo při artróze provozovat, abychom působili ku prospěchu věci?

 

Chrupavka není vyživována přímo z cév, ale z tekutiny v kloubu obsažené. Při pohybu se chrupavka elasticky stlačuje a „nasává“ tuto tekutinu, která ji vyživuje a částečně ovlivňuje i její strukturu. Při vhodném pohybu jsou stimulovány svaly, které mohou zabránit vzniku osových deformit končetiny a rychlému zhoršení artrotického procesu.

Nejvhodnějším sportem je jízda na kole /rotopedu/ a plavání. Dále doporučujeme 30 minutové procházky jednou nebo dvakrát denně. Jde o nejšetrnější pohybové aktivity, při nichž se klouby nepřetěžují a při tom působí na zachování jejich přiměřené funkce.

Eva Pavlatová

Přehled komentářů

zobrazit všechny komentáře 

dobry den
dan  |  17.3.2011 11:30

jak dlouhou musibit beh
dan  |  17.3.2011 11:35

Když si na ně načůráš, uleví se ti. A máš to zadara.
pan rada  |  5.5.2014 19:22

jen aby to byla pravda, jestli kecáš rozbiju ti ciferník! :-) doufám...
jdu to koupit!!  |  7.5.2014 23:33

Co se kloubů týče, mě zlobily vždy, když jsem se začala víc hýbat...
Kokolina  |  29.7.2014 21:24

zobrazit všechny komentáře

Přidat komentář

 
* *