Pravidelné cvičení prudce snižuje riziko demence

23.3.2006 00:00
Zdravý pohyb

Pravidelné cvičení snižuje riziko stařecké demence, a to v průměru až o 40 procent. S odvoláním na studii amerického týmu z Group Health Cooperative při Washingtonově univerzitě v Seattlu to napsal na své internetové stránce časopis NewScientist.

Výzkumný tým shromáždil skupinu 1740 lidí starších 65 let, kteří měli na začátku pokusu dobré rozpoznávací funkce. Účastníci hlásili, jak často týdně provozovali cvičení delší patnácti minut v rámci aktivit od procházky po plavání. Výzkumníci registrovali fyzickou veličiny jako sílu stisku a rychlost chůze, které vyhodnocovali každé dva roky. Souběžně s tím prováděli testy, zda se u osoby nerozvíjí nějaká forma demence, uvedla publikace.

Po šesti letech se poruchy poznávacích a chápacích schopností rozvinula u 158 osob, z nichž 107 postihla dokonce Alzheimerova choroba. Avšak u těch, kteří provozovali tělesná cvičení alespoň třikrát týdně, bylo riziko rozvinuté demence o 38 procent nižší než u lidí, kteří tělesné aktivity nehlásili.

Výsledky dále ukázaly, že ještě větší šanci vyhnout se demenci mají lidé tělesně slabší, pokud podrobí tělo pravidelné tělesné námaze. Lidé, kteří vykazovali desátý stupeň fyzické odolnosti z šestnáctibodové stupnice, se riziko demence snížilo o 42 procent. Ve skupině lidí s dvanáctým bodem fyzické odolnosti se riziko snížilo o 25 procent, uvedla studie.

Jeden z výzkumníků Paul Crane uvedl, že biologický mechanismus za tak významným poklesem rizika není znám, ale může prý jít o příznivý vliv cvičení na kardiovaskulární systém, ve kterém se proto tak rychle nevytvářejí sraženiny. Tyto sraženiny pak brání správné výživě a funkci mozku.

Zdroj: ČTK

Přehled komentářů

zobrazit všechny komentáře 

Něco na tom je. Ráda bych upozornila na formu cvičení, které je vhodné...
Světlana  |  23.3.2006 10:58

I užívání ženšene stimuluje mozkovou činnost, zlepšuje paměť,...
 |  16.2.2007 13:20

I užívání ženšene stimuluje mozkovou činnost, zlepšuje paměť,...
 |  16.2.2007 13:20

Cvičení že bystří mozek? Tak proto jsou sportovci, zvlášť vrcholoví,...
Bratr Sokol  |  16.2.2007 13:30

zobrazit všechny komentáře

Přidat komentář

 
* *