Pohybem proti řídnutí kostí!

1.9.2000 00:00
Zdravý pohyb

Jako prořídnutí kostí označujeme stav, kdy kostní hmota je zmenšena tak, že kostra není schopna vyhovět požadavkům kladeným na ni při obvyklém životě a při běžném zatížení dochází ke zlomeninám kostí. Příčiny vzniku odvápnění jsou mnohočetné, dosud ne plně objasněné, jednou z nich je nedostatek vápníku v těle, který může vzniknout buď jeho nedostatkem ve stravě, nebo jeho nedostatečným vstřebáváním z trávícího ústrojí, ale i jeho zvýšeným vylučováním (do stolice, moče či potu).

Další příčinou odvápnění kostí je jejich snížené zatěžování, ať již při úplném znehybnění nebo jen při snížení pohybové činnosti.

Tato snížená činnost obyvatelstva jako celku je příčinou zvyšování počtu nemocných, a to i v mladším věku. Rozvoj používání dopravních prostředků, výtahů a pohyblivých schodišť, ale i zavádění mechanizace sice ulehčuje námahu, ale na druhé straně neúměrně zvyšuje počet nemocných, zvláště pak u těch osob, u kterých není snížená svalová námaha v zaměstnání a denním životě vyvážena aktivní činností v době volna.

Příznivý vliv zatěžování kostí cvičením se vysvětluje zvýšeným drážděním kostních buněk, které jsou zodpovědny za tvorbu kostní hmoty, a to elektrickými proudy, vznikajícími namáháním kostních krystalků. Tyto krystalky jsou ohýbány a natahovány tlakem a tahem svalstva při cvičení. Dostatek kostní hmoty je pak nezbytným předpokladem pro její zvápenatění.

Dalším příznivým jevem při cvičení je přestavba kostních trámečků do směru největšího zatížení. Kosti se tak stávají pevnějšími a snesou větší zátěž. Navíc u některých nemocných vzniknou, zvláště v okolí bolestivých kostí, převážně obratlů v páteři, svalová stažení, která tím, že tlačí obratle k sobě, způsobují větší bolesti v této oblasti. Na druhé straně, čím jsou větší bolesti v postiženém úseku, tím větší svalové stažení v okolí vyvolávají a bludný kruh: bolest - svalové stažení - větší bolest - větší svalové stažení - je uzavřen.

Účelem cvičení je současné působení na několik oblastí:
1. Určitými polohami a cviky se snažit uvolnit svalová stažení a tak zbavit nemocného největších bolestí.
2. Zatěžovat kosti pohybem tak, aby:
a) vzniklé proudy z namáhaných kostních krystalků podráždily kostní buňky k větší tvorbě základní kostní hmoty,
b) zesílila zevní vrstva rourovitých kostí a i kostních trámečků, navíc aby se jejich přestavbou ve směru největších tlaků a tahů kosti zpevnily.
3. Posílit celkově svalstvo:
a) aby byly kosti zatěžovány větší silou a aby tedy účinek cvičení byl pokud možno co největší,
b) aby se kolem páteře vytvořil pás mohutnějšího svalstva, který by pomohl "odpružit" na sebe doléhající obratle s meziobratlovými destičkami, čímž se výrazně sníží bolestivost páteře, hlavně ve stoji a při pohybu.

Cvičení při odvápnění kostí - Prof. Mudr. Jiří Kocián, DrSc., Milada Macourková - rehabilitační pracovnice,
Nakladatelství Triton
Příručka obsahuje 21 cviků vhodných pro lidi postižené řídnutím kostí, zlomeninou páteře, krčku stehenní kosti či jiné kosti. Účelem cviků je snaha uvolnit svalová stažení, posilovat celkově svalstvo a zatěžovat kosti přiměřeným pohybem, který má příznivý vliv na tvorbu kostní hmoty.

Přehled komentářů

zobrazit všechny komentáře 

Condro je dobré na dvě věci. Nebudu je jmenovat, nechci být sprostý.
 |  13.10.2008 07:58

Kloubní výživa je docela dobrá na výživu kloubní chrupavky, může...
osteo  |  13.10.2008 13:24

Mě CONDRO,alespoň do jisté míry pomáhalo.Vždy najaře mám problémy s...
zoros  |  11.3.2013 17:39

Moje teta úžívá na řídnutí kostí Liquid Calcium od Australian...
BackoraM  |  7.1.2017 19:20

Liquid Calcium od Australian remedy je dobré pro posílení kostí ...proti...
Mmartina9  |  13.1.2017 17:34

zobrazit všechny komentáře

Přidat komentář

 
* *