Otužováním proti chřipce a angíně

11.12.2003 00:00
Zdravý pohyb

Každé ráno se sprchují studenou vodou, v zimě nepotřebují kožichy a většinou nevědí, co je chřipka. Členové Prvního plaveckého klubu otužilců Praha mají ještě jednu libůstku - pravidelně každou středu a sobotu shodí na břehu Vltavy v Braníku skromné oblečení a zaplavou si ve Vltavě. Ať je slunce nebo mráz.

"Když je voda kolem nuly, plaveme asi 15 až 20 minut. Otužování pomáhá bránit se chorobám z nachlazení. Výzkumy ale ukázaly, že má i další zdravotní účinky a pomáhá i psychicky," řekl dnes předseda klubu Vladimír Komárek, který se otužování věnuje 31 let.

Pražský klub navazuje na aktivity prvního československého klubu otužilců a plavců - vytrvalců, který byl založen v roce 1947. Má 49 členů, z toho devět žen. "Jsou to úplně normální lidé, nemají šupiny ani blány mezi prsty," řekl s úsměvem Komárek. Ve vlnách mrazivé Vltavy si zaplaval i dnes, kdy se teplota vzduchu i vody pohybuje kolem nuly.

Otužovat se může úplně každý, tvrdí Komárek. "Nemusíte lézt hned do Vltavy, ale můžete se alespoň méně oblékat, doma méně topit a každé ráno se sprchovat studenou vodou. To zvládne opravdu každý," uvedl muž, který díky otužování prakticky neví, co je chřipka nebo angína.

Zvykat organismus na nižší teploty a zároveň se učit odolnosti, vytrvalosti a houževnatosti by měly už malé děti. "Rodiče by měli začít tím, že naučí děti se ráno sprchovat studenou vodou. Také je mohou nechat běhat venku jen tak v trenýrkách, v létě i v zimě," radí otužilec. Plavání v zimních řekách ale dětem do 15 let nedoporučuje. Naopak horní hranice věku není pro otužování omezená.

"Věkový průměr členů klubu rok od roku roste. Kdo přijde a vydrží alespoň dvě sezony, tak vydrží do důchodu, nebo než odejde z tohoto světa," uvedl Komárek. Zatímco nejmladšímu členovi klubu je 21 let, nejstarší letos oslavila jednaosmdesátiny.

Předtím, než začnou lidé s otužováním v zimních řekách, měli by se poradit se sportovním lékařem, radí otužilec. Studená voda je totiž velkou zátěží pro srdce. "Za posledních 15 let zemřeli ve vodě tři lidé, kteří to podcenili," uvedl.

Kdo by chtěl vidět odvážné muže a ženy ve vlnách prosincové Vltavy, má možnost den po Štědrém dnu, kdy klub pořádá pravidelné Svatoštěpánské plavání.

Martina Vašíčková - ČTK

Přehled komentářů

zobrazit všechny komentáře 

Já si o sobě myslím, že otužilý jsem. Do studené Vltavy bych ale nikdy...
Eduard Nud  |  26.10.2010 17:02

Nude s tebou asi není nuda:-)
:-)  |  26.10.2010 17:44

Dobrý den, chtěl bych se zeptat, jestli se u otužování při sprchování...
Roman  |  12.2.2012 13:59

kdyz nekdo neumi plavat...
jarda  |  1.7.2012 08:34

Otužovat se neumím a ani mě to nikdy nelákalo :) Já sázím na prevenci...
Jana  |  26.9.2013 07:30

zobrazit všechny komentáře

Přidat komentář

 
* *