Může cvičení Čchi-Kung prodloužit věk ?

11.9.2000 00:00
Zdravý pohyb

Odpověď zní jasně a jednoznačně - ano. Převážná většina Číňanů, kteří se dožili sta let, praktikovala Čchi-Kung.

Před osmi lety prováděla mistryně Gao ve Wuhanu i v Číně výzkum, jak Čchi-Kung účinkuje na stárnutí a délku života. Srovnávala skupinu jedenatřiceti lidí, praktikujících Čchi-Kung, s daleko početnější skupinou lidí, kteří Čchi-Kung nikdy necvičili. Kritériem byla pohyblivost, mentální bystrost, paměť, chuť k jídlu, barva vlasů, stav chrupu, sluchu a zraku. Nejenže skupina lidí praktikujících Čchi-Kung na tom byla mnohem lépe ve všech zmíněných aspektech - sedm lidí z této skupiny překonalo vážná onemocnění a dožilo se sta let, několika z nich narostly nové vlasy a jejich vzhled se zlepšil.

Od dob pionýrské studie Hanse Selyeho o účinku stresu na zdraví a nemoci se má všeobecně zato, že oslabený imunitní systém přitahuje mnoho druhů nemocí - alergie, revmatismus, napadení bakteriemi a viry a dokonce rakovinu. Je všeobecně přijímanou skutečností, že oslabený imunitní systém obětí AIDS vede k smrti, jejíž příčinou je rakovina, zápal plic nebo jiné napadení bakteriemi.

Vědci zastávají teorii, že Čchi-Kung prostřednictvím relaxujících a harmonizujících účinků na duši a neuromuskulární systém snižuje stres a tím napomáhá posilovat náš imunitní systém.

Zdroj: Čchi-kung pro život - Gao Yun

Přehled komentářů

zobrazit všechny komentáře 

Jistě Stáňo. Takže otazníček měl/a nakonec pravdu.
brdský vánek  |  8.9.2014 13:16

Kdybys aspoň měl tolik kuráže a napsal na rovinu, že jsi Stanley.
taky tak  |  8.9.2014 14:11

Víš, on ten tvůj styl vyjadřování je lehké poznat. tak se nediv, když...
§  |  8.9.2014 14:19

A je to tu zase.
-  |  8.9.2014 14:40

Laskavě se uklidni.
*  |  8.9.2014 18:59

zobrazit všechny komentáře

Přidat komentář

 
* *