Jaký sport je vhodný pro vaše záda

21.6.2002 00:00
Zdravý pohyb

Sport zlepšuje fyzickou kondici, posiluje svalstvo, působí proti stresu... Bývá však spojen i s rizikem zranění, přetížení organismu a s jednosměrným zatěžováním. Sporty, při kterých je časté ohnuté držení těla, prohnutý kříž nebo náhlá otáčení, působí škodlivě na páteř a mohou vést po čase k bolestem zad a páteřním potížím. Lidé s již exsitujícími problémy by měli pečlivě vybírat, jakému druhu sportu se chtějí věnovat.

Sporty, které nejsou velkou zátěží pro páteř:
Fotbal - Při neustálém střídání stání, chůze a běhu dochází k permanentnímu zatěžování a odlehčování páteře. To podporuje výživu plotének, které se nacházejí mezi jednotlivými obratly. To má pozitivní efekt. Nebezpečí poranění však hrozí při souboji mezi dvěma hráči. Pro minimalizování rizika je vždy důležité důkladně prohřát svaly před začátkem zápasu.
Plavání - Je doporučováno pacientům s onemocněním zad. Plavání podporuje vytrvalost, posiluje svalstvo a uvolňuje klouby a meziobratlové ploténky. Důležitý je však styl plavání - prsa nebo delfín mohou nadměrně zatěžovat krční páteř. Nejideálnější je plavání na znak.
Běh na lyžích - Je ideální pro ty, kteří se nechtějí navzdory problémům se zády vzdát zimních sportů.
Jogging - Vždy je však důležitá správná obuv a výběr vhodného terénu. Příliš tvrdý nebo nerovný terén může vést k poškození páteře.
Posilování - Individuálně vypracovaný cvičební program může pomoci posilnit ochablé svalstvo trupu. Pokud však již máte problémy s páteří, měli byste vždy začít cvičit až po poradě s lékařem či fyzioterapeutem.
Jízda na koni - Nemusí být zátěží pro vaše záda, pokud máte dobrou kondici, pevné svalstvo a na koni to umíte. Pokud byste však chtěli jezdit pouze příležitostně a nejste pevní v sedle, mohli byste svým zádům ještě více uškodit.

Záda zatěžující sporty:
Tenis - Jde o jednostranné zatížen a zejména rotace celého trupu při úderu je pro záda velkou zátěží. Pouze profesionálové mají za léta tréninku nacvičení úderové techniky, které minimalizují poškození zad. Tenis není proto vhodným sportem pro lidi trpící bolestmi zad.
Sjezd na lyžích - Rotace páteře při slalomu či otřesy při jízdě přes muldy na sjezdovce jsou nebezpečné pro lidi s onemocněním páteře. Zejména též proto, že tito lidé lyžují jen příležitostně a nemají dostatečnou fyzickou kondici, což zvyšuje riziko různých zranění, včetně poranění páteře.

Zpracováno podle zahraničních zdrojů.

Související články

Jak předcházet bolestem v zádech

22.1.2002 00:00

Kulatá záda

29.11.2001 00:00

Výběr lůžka a lůžkoviny

16.10.2001 00:00

Cvičení při odvápnění kostí

19.4.2001 00:00

Více jak polovina populace sedí nesprávně

20.11.2000 00:00

Přehled komentářů

zobrazit všechny komentáře 

Ano,mozna sazka na zdravi!
jitka  |  30.10.2006 11:57

Dobrý den, nevíte kde probíhají cvičení v kalanetice,nebo pilates v...
JIndra  |  28.1.2007 10:18

Zalezi na cloveku jetsli ma problemy se zady a taky jake... Ale nejlepsi je...
Honzik  |  6.2.2008 12:48

Již několik let mám diagnozu HLA B 27,jezdím hodně na horském...
Hana Kolajová  |  15.5.2008 20:44

Záleží na stavu zad, jestli jde o zdraví záda, tak vsestraná pohyb...
Pepa  |  10.8.2018 12:57

zobrazit všechny komentáře

Přidat komentář

 
* *