Jak správně padat při jízdě na kolečkových bruslích

26.7.2005 00:00
Zdravý pohyb

Kdo chce jezdit na kolečkových bruslích, musí umět především správně padat. Lékaři ošetřují v sezoně stovky bruslařů, kteří to neumějí. Nejčastěji utrpí úraz mládež, v dospívání ztrácí zábrany a jezdí co nejrychleji. Malé děti padají z menší výšky, takže při pádu se tak neporaní, dospělí jsou zase ohleduplnější a dávají si více pozor.

"Za rok ošetříme asi 1000 dětí se sportovním úrazem a stejný počet dospělých, někteří se poranili na kolečkových bruslích," řekl ČTK Tomáš Trč z kliniky ortopedie dětí a dospělých Fakultní nemocnice Motol.

Děti si nejspíš zlomí ruku, poraní si hlavu a kolena. Dospělí padají z výšky, a tak mívají i poraněnou páteř a naraženou kostrč. "Začátečníci padají dozadu, proto by měli jezdit s hůlkami," poradil Trč. Nezbytností jsou chrániče loktů, zápěstí, kolenou a helma na hlavě. Dobré jsou i rukavice.

"Bruslaři obvykle přijdou s odlomenou částí zubu, jak padnou a brázdí obličejem asfalt," dodal zubař Pavel Chrz. V poslední době se s tímto zraněním ve své ordinaci ale nesetkal, lidé se zřejmě naučili techniku jízdy a pádu.

Pádovou průpravu učí v Akademik sport centru Univerzity Palackého v Olomouci. Jeho vedoucí Jiří Vaculík ČTK řekl, že výcvik začínají v tělocvičně na žíněnkách a učí převádět pád do kutálení. "Nejvíce si člověk ublíží, když se natáhne a jde přímo natvrdo proti překážce," popsal. Pádu je lepší se nevzpírat, padnout raději dřív, jinak si člověk zlomí ruce. "Děti to dělají automaticky. Dospělý z obav, že se pádem ztrapní, se vzpírá do poslední chvíle, to je spíše k horšímu," řekl.

Objeví-li se na cestě kamínky, nebo jezdce někdo vytlačí do trávy, musí přenést energii jízdy do běhu. Na kolečkových bruslích se nedá brzdit, proto je hodně zranění. "Pohyb je nutno přenést do zatáčky, změnit směr v menších obloučcích," popsal instruktor. Proti pádu dozadu je podle něj jednoduchá pomůcka - jedna noha je víc vpředu a jede se jakoby v kroku.

Jízda na kolečkových bruslích zvyšuje kondici, pomáhá při spalování tuků. Za hodinu jízdy spálí člověk 340 až 476 kalorií. Jezdec posiluje svaly lýtek, stehen a svalstvo krajiny břišní, zpevňuje zadek. Před jízdou by si člověk měl protáhnout nohy a páteř. Lidé se zdravotními obtížemi by měli konzultovat s lékařem, zda pro ně je tento sport vhodný.

Bruslaři by měli jezdit na bezpečných místech, srážka s autem může skončit tragicky, upozornil dětský lékař Milan Kudyn. "Na Moravě jsem potkal na silnici mezi obcemi rodinu na kolečkových bruslích. Jeli mezi auty a bylo to nebezpečné," řekl ČTK.

K jízdě na kolečkových bruslích využívají lidé stezky pro cyklisty. V Praze jezdí na bruslích kurýři, kteří si v hustém provozu zrychlují cestu. Do metra, tramvají a autobusů je vstup na kolečkových bruslích zakázán. "Pokuta činí 200 korun," řekla ČTK mluvčí pražského Dopravního podniku Michaela Kuchařová.

Naďa Myslivcová - ČTK

Přehled komentářů

zobrazit všechny komentáře 

jake okoli myslite? kdyby to bylo daleko, uvitala bych, nejake rady, muj mail...
Pavlína  |  20.4.2011 18:47

Dobrý den, chtěl bych začít na in-line bruslích. Zatím mám jen...
Tomáš Frank  |  25.4.2011 14:39

Padat určitě nemusíš,ale šiklo by se naučit se brzdit bez brzdy.Je...
564512  |  5.7.2011 07:41

Ahoj lidičky. Vám se to řekne, zabrzdit otočkou. Ale já se neumím ani...
Jana  |  31.5.2012 10:16

Doktoři by mohli povídat, jak je ježdění na inline bruslích jednoduché...
Martin Nesvorný  |  3.8.2015 09:42

zobrazit všechny komentáře

Přidat komentář

 
* *