Internet může pomoci léčit sportovce

25.10.2002 00:00
Zdravý pohyb

Do lékařské péče o vrcholové sportovce se zřejmě brzy zapojí i internet. Podle projektu, který Český olympijský výbor představil v Ústřední vojenské nemocnici v Praze-Střešovicích, by měla být zdravotní dokumentace sportovních reprezentantů přístupná z kteréhokoli místa na světě prostřednictvím internetu.

Pokud se podaří projekt realizovat, bude mít každý špičkový sportovec svou internetovou zdravotní kartu, chráněnou kódem podobně jako například bankovní účty. V případě zranění se z ní pak ošetřující lékař dozví vše podstatné o sportovcově zdravotním stavu a o zákrocích provedených v minulosti.

"Bude tak moci zvolit nejvhodnější způsob léčby. Systém nám zároveň umožní vyhodnotit údaje od velkého množství sportovců a vytvořit vhodné preventivní programy," řekl vedoucí lékař Centra zdravotnického zabezpečení sportovní reprezentace Jaroslav Větvička. Podle jeho slov by mohlo být do projektu zahrnuto asi dva tisíce sportovců a čtyři tisíce dětí z řad sportovně talentované mládeže.

Projekt je dalším krokem Českého olympijského výboru na cestě k obnovení komplexního systému lékařské péče o vrcholové sportovce, který se v devadesátých letech fakticky rozpadl.

"Současný stav, kdy špičkoví sportovci často přebíhají od jednoho lékaře k druhému a pak k lidovému léčiteli, postrádá efektivitu a způsobil už mnoho chyb, které zmařily i několikaleté tréninkové úsilí," konstatoval předseda ČOV Milan Jirásek a za velký problém označil často zcela chybějící zdravotní dokumentaci sportovců. Právě to byl měly internetové karty pro reprezentanty vyřešit.

Jejich vytvoření umožní systém IZIP (Internetový přístup ke zdravotním informacím pacienta), který je už několik měsíců testován v několika vybraných místech za účasti asi jedenácti tisíc pacientů. Exkluzivitu zatím mají klienti Všeobecné zdravotní pojišťovny, která do projektu IZIP investovala.

Představitelé Českého olympijského výboru však doufají, že se jim podaří získat stejné podmínky i pro sportovce v péči jiných pojišťoven. "Jinak by nemělo smysl tento projekt zavádět. Zhruba polovina sportovců je totiž pojištěna jinde než u VZP a nemůžeme vytvářet dva různé systémy zdravotní péče," řekl Větvička.

Ladislav Josef - ČTK

Související články

Internetový přístup ke zdravotním informacím - iZIP

24.5.2002 00:00

Přidat komentář

 
* *