Cvičení v představě

13.7.2017 00:01
Zdravý pohyb

Je teoreticky dokázáno, že mozek nerozezná skutečnost od představy, a právě proto je přínosem i tzv. cvičení v představě, tedy aktivita, kdy si jednotlivé cviky pouze představujeme. Mozek totiž příslušné svaly i přesto zapojuje, vysílá do nich signály.

Cvičení tak pomáhá udržovat svalový tonus a pohybový program, na který bylo tělo zvyklé.Proces léčby se tedy i tímto cvičením zkracuje, oproti stavu, kdy pacient pouze leží a nevyvíjí žádnou aktivitu.

 Jak probíhá cvičení bez pohybu?

 „Jedná se o cvičení v představě, kdy si pacient pohyb vizualizuje.  Jsou to pohyby, které pacient není schopen provést, protože je nezvládne například z  důvodu  ochrnutí, velké bolesti, má  pohyb omezený nebo zakázaný například  po úraze či operaci.  Tuto vizualizaci je možné bez omezení využívat u všech pacientů. Naše metoda INFINITY tuto techniku také využívá, především pro trénink vnímání těla a  pohybového programu v mozku,“ říká MUDr. Michaela Tomanová. 

 I pouhé cvičení v představě aktivizuje spojení mezi centrální nervovou soustavou, tedy mozkem a svaly. Ty jsou pak aktivně zapojovány i přesto, že tělo na pohled nevykonává žádný pohyb. S cvičením tedy může pacient začít prakticky ihned v akutní fázi svého onemocnění, ihned po úraze nebo operaci. Důležitý je trénink vnímání těla, které si v dnešní uspěchané  hektické době málo uvědomujeme a  významný je i trénink nedostatečnosti určitých pohybových programů. Přináší to pak také pozitivní vliv i na psychiku pacientů, kteří mohou s rehabilitací začít prakticky ihned, i když mají určitá omezení.

 Cvičení za pomoci mikropohybu

 „Pokud má člověk opravdu velké pohybové omezení, začínáme často s cvičením v představě. Dále přidáváme  pomalé a téměř neviditelné pohyby v tzv. mikropohybu, což je pohyb v milimetrech. Tento pohyb je unikátní pro naši metodu. Později, když se pacient cvik naučí a nemá žádná pohybová omezení, přidáváme na rozsahu pohybu, někdy i na rychlosti, a rehabilitační metodu INFINITY cvičíme v tzv. makropohybu, tzn. normální pohyb jako například v Tai-či,“ dodává MUDr. Michaela Tomanová.

 

Přehled komentářů

zobrazit všechny komentáře 

ano,toto využívám asi již 25let ve východních meditačních technikách.
Pavel  |  20.7.2017 07:54

cvičení v představě je sice dobrá věc,ale jen doplněk.Vlastní...
Pavel  |  20.7.2017 09:19

tak to je zajímavý.Písnu ti.
Tomáš  |  21.7.2017 06:20

zobrazit všechny komentáře

Přidat komentář

 
* *