Cvičení Tchaj Ťi - meditace v pohybu

5.2.2002 00:00
Zdravý pohyb

Setkali jste se již s názvem Tchaj Ťi? Možná, že ano. Vždyť poslední dobou se to doslova hemží různými články informujícími o starém čínském cvičení, které je od pradávna opředeno tajemstvím legend a jako vzácný poklad bylo předáváno pouze vyvoleným z generace na generaci.

Co je na tomto cvičení tak zvláštní a čím se liší od běžných pohybových aktivit?

Téměř všechny druhy sportů mají díky svému způsobu provádění charakter jednostrannosti. Tak například tenis namáhá lokty, hokej z ustavičného ohýbání záda, cyklistika přetěžuje nohy a pod. Tato jednostrannost, když je dlouhodobě opakována, může vést časem až k patologickým potížím. To však není všechno. Při těchto činnostech má naše mysl charakter extrovertní. Jsme orientováni navenek a z taoistického pohledu na svět rozmělňujeme naši sílu. Zabýváme se například kolektivem sportujících, touhou po vítězství, překonáváním své slabosti v těžkém stoupání, vydáváme energii, avšak téměř nikdy se neuvolníme a neobracíme mysl do sebe, jak je tomu právě v Tchaj Ťi.

Tchaj Ťi má ve své individuální formě podobu tzv. Taoly, která je uceleným souborem pohybů celého těla prováděných v plynulém tempu, řízené myslí a sladěné s dechem. Pro svůj charakter vyváženosti může již od samého začátku ovlivňovat všechny disharmonie a pozitivně působit i na unavenou psychiku. Pravidelným cvičením se příliš aktivní lidé uklidní a ti pomalejší rozhýbou. Rozproudí se vnitřní esence života a člověk si začne uvědomovat životní sílu, kterou pohyby Tchaj Ťi svým charakterem otvírají.

Při cvičení ve dvojících si můžete vyzkoušet do jaké míry jste zvládli a pochopili formu. Partneři se při tomto nácviku střídavě vystavují vzájemnému silovému působení, aby prohloubili svoji citlivost, naučili se správným reakcím a hlouběji porozuměli filozofii neodporování. Jistě není třeba dodávat, jaký smysl může mít zvládnutí tohoto cvičení pro praxi každodenního života.

Chtěli byste to také vyzkoušet? Jestliže ano, rád Vám nabídnu několik rad na začátek:

Abyste mohli bez omezení cvičit a projevy Tchaj Ťi skutečně cítit, měli byste tělo připravit. Vy, méně sportující uvolňujte partie velkých kloubů, protahujte záda, opatrně napínejte zkrácené vazy a posilujte ochablé svalstvo. Ve stravovacím režimu vynechejte těžká, kalorická jídla, přidejte více zeleniny a ovoce. Zvyšte pitný režim. V poklidu večera jednou zapomeňte na televizor a místo toho si dopřejte konvičku lahodného čaje s knížkou např. Wolfa Lowenthala o profesoru Čeng Man Čchingovi a jeho Tchaj Ťi pod názvem Nic vám netajím. Možná, že právě tehdy, když to nebudete vůbec čekat, se dotknete meditace v pohybu.

Stojí to za to?.

Klub umění pohybu k-u-p@volny.cz

Přehled komentářů

zobrazit všechny komentáře 

Spíš bych řek,že tvůj styl je tady stejný.
:-O  |  2.9.2014 11:55

Jéžiš, dejte si už pokoj.
úááááááááááááááááááááááááááááááááá  |  2.9.2014 21:28

sem tam v telce nebo nekdo vypravel o tom ze cvici taichi.Dozralo to tak...
taichi me nebavi  |  13.3.2015 15:13

To je bohužel realita západních učitelů, ať již taichi,nebo...
Ivan  |  13.3.2015 15:37

Dlouho jsem nic necvičila.Došlo to do stádia,kdy mě bolí celé tělo jak...
Mona  |  19.9.2018 20:55

zobrazit všechny komentáře

Přidat komentář

 
* *